Komatsu Forest, med huvudkontor och produktionsanläggning i Umeå, har cirka 700 anställda. Företaget har under de senaste åren haft en väldigt bra orderingång och en hög orderstock vilket gett väldigt långa ledtider, dvs tiden från order till leverans. För att minska ledtiderna har företaget under den senaste tiden producerat skogsmaskiner till en högre takt än marknadens efterfrågan.

– Produktionstakten har legat på historiskt höga nivåer, men nu behöver vi kalibrera den för att möta nuvarande efterfrågan. Vi hade hoppats att marknadsläget skulle förbättras men nu ser vi att det inte vänder riktigt än, säger Peter Hasselryd, Marknads- och försäljningschef.

Den nya produktionstakten innebär att bemanningen i produktionen behöver anpassas. Ett varsel är lagt på kollektivsidan och en dialog förs med IF Metall för att klargöra hur många personer som berörs. Inga tjänstemän berörs i nuläget.